|
Paris, 7. juli, 2011 – Nexans, en af verdens førende kabelproducenter, har offentliggjort planerne om at bygge en fabrik USA til produktion af undersøiske EHV-kabler* (Extra High Voltage) og en mulig udvidelse til undersøiske højspændingsaktiviteter i USA. Nexans investerer i denne nye fabrik for at få fordel af de betydelige investeringer i EHV-kabler, der forventes at blive foretaget i de kommende år.
Den samlede investering estimeres til cirka 80 mio. USD. Fabrikken forventes at blive sat i drift i sommeren 2013.
Nexans er en stor global aktør på højspændingsmarkedet med fabrikker i Europa og Asien-Stillehavsområdet.
"Det stadig stigende behov for elektricitet fra både forbruger og industri er drivkraften bag de ambitiøse planer for udvikling af store projekter inden for kraftinfrastruktur i USA. For effektiv og hurtig transmission af elektricitet med mindst muligt tab skal disse nye planer sættes i værk på EHV-niveau. Ved at etablere den nye fabrik vil Nexans være ideelt positioneret til at støtte disse projekter med EHV-kabler i høj kvalitet, som er konstrueret og produceret til at opfylde specifikke lokale markedsforhold," siger Frédéric Vincent, Nexans’ bestyrelsesformand og koncernchef. "Denne nye investering betyder et betydeligt skridt i den rigtige retning, når det handler om vores synlighed i USA, og viser vores langvarige engagement på dette vigtige marked."
Fabrikken vil styrke Nexans’ nuværende produktserie i USA og er en tilføjelse til den nuværende transmission af lav- og middel spænding, luftledninger samt industri og LAN-porteføljer. USA har over 1300 medarbejdere på syv produktionsanlæg, fire i USA og tre i Canada, og repræsenterede mere end 10 % koncernens samlede omsætning i 2010.
(*) som anvender højere spænding end 200 kV.
|