English Log ind Bliv registreret Catalog Browser Contact Us
Global ekspert i kabler og kabelsystemer

Nexans

Produkter og løsninger

Kunde service

Job hos Nexans

Nyheder og presse

Enter

Polymerer og processer til kraftkabler

Bookmark Contact Us

Dette forskningsområde omhandler forbedring og/eller udvikling af polymerets funktionelle egenskaber, som ofte indgår i Nexans produktionslinjer, således at de kan modsvare hurtigt skiftende udfordringer i markedet såvel som driftssikkerhed i komplekse miljøer, reduktion af de samlede omkostninger, besparelse i vægt og volumen..


Mere specifikt kan nævnes hovedområderne som er:ADVP1

  • Isolerende polymerer
  • Ledende polymerer
  • Udfyldte polymerer med ikke-lineære egenskaber
  • Molekulær modellering
  • Kemiske og fysiske analyser


Her er nogle nøgleeksempler :

Nye flammehæmmende systemer

Udvikling af lavpris produtker af halogenfri flammehæmmende materialer (HFFR) vil kunne konkurrere med de halogenholdige blandinge man kender i dag. Ud over kravet om at produktet skal være flammehæmmende, skal ønskerne om lav udvikling af røg og udvikling af ikke-korrosive gasser ved brand også opfyldes. Disse HFFR materialer skal have egenskaber og råvareomkostninger, som svarer til, hvad der i dag anvendes i  blandingerne.ADVP2


Udvikling af nye podnings- og tværbindingsprocesser
Ekstruder med dobbelt snegl anvendes til  reaktiv fremstilling

Udviklingen fokuserer på nye podnings- og tværbindingsprocesser svarende til dem, der bruges til fremstilling af termoplast. Nexans har behov for fleksible, flammehæmmende T-PE-typer med egenskaber, som er tilpaset  deres  anvendelsesområde og som er fremstillet af Nexans til lave omkostninger. 
Disse anvendelsesområder kræver gode termomekaniske egenskaber og, for nogle områders vedkommende, de samme egenskaber som findes i materialer, der er fremstillet ved tværbindingsprocesser som de traditionelt udføres i dag (varmetest ved 200°C).


 


Nexans © copyright 2001 - 2012   Legal Notice | Kontakt os | Site Map